Bugun...


2017’de Yeni Kimlikler Dağıtıma Başlanılacak
Tunceli Valisi Osman Kaymak 02 Ocak 2017’de dağıtıma başlanılacak olan yeni kimlik kartlarının çalışmalarını yerinde inceledi.

facebook-paylas
Tarih: 27-12-2016 14:05
2017’de Yeni Kimlikler Dağıtıma Başlanılacak

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve “Akıllı Kimlik Kartı” olarak da isimlendirilen yeni nüfus cüzdanları 02.01.2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye`de olduğu gibi İlimizde de dağıtılmaya başlanacaktır.

Tunceli Valisi Osman KAYMAK, Vali Yardımcısı Hasan ÇİÇEK ile birlikte Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürlüğünü ziyaret ederek, 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren dağıtılacak olan  yeni kimlik kartları için yürütülen  çalışmaları yerinde inceledi.

İncelemelerin ardında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tunceli valisi Osman KAYMAK yaptığı konuşmada, 02 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşa verilecek olan yeni kimlik kartları ile ilgili olarak, Tunceli Merkez ve 7 İlçe Nüfus Müdürlüklerinde tüm teknik çalışmaların yapıldığını ve kontrollerinin de tamamlandığını belirterek,  Merkez ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin vatandaşlarımızın T.C. Kimlik Kartı ile ilgili yapacakları başvuruları almak üzere hazır durumda olduğunu söyledi.

Kimlik kartı başvurusunun randevusuz olarak ikamet adresinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılacağını belirten Valimiz mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartlarının, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olduğunu ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındırdığını ifade ederek, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesinin ya da değiştirilmesinin olanaksız olduğunu söyledi. 

Proje ile:

Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir,

Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir,

E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden  kimlik kartı ile erişilebilecektir,

Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir,

Kimlik Kartı, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.

Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır,

Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecektir.

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın,yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet  biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca T.C.Kimlik Kartlarının PIN kodlarını içeren kapalı bir zarf teslim edilecektir.

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilir.

Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirtilen nüfus müdürlüğüne gönderilecektir olup, 1 ay içerisinde nüfus müdürlüğünden teslim alınması gerekmektedir.
Editör: Ajans23 / Tunceli / Gülcan Sarıcan

Bu haber 3192 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI