Reklam
Bugun...
20:45 | Karşıya geçen yayaya otomobil çarptı, kaza anı kamerada       19:30 | Elazığ’da kontrolden çıkan hafif ticari araç eve çarptı       18:25 | Başkan Güder’den eğitim istişaresi       18:15 | Ağrı’da kaçakçılık operasyonları: 3 gözaltı       18:15 | Bulanık’ta Köylere Hizmet Götürme Birliği için encümen seçimi       17:40 | Hakkari’de gerçeği artmayan tatbikat       17:20 | Müdür Görentaş’tan çiftçilere küsküt yabancı otu uyarısı       17:15 | Yanan araç için vatandaşlar seferber oldu       17:05 | Kur’an kursu öğrencileri doyasıya eğlendi       17:05 | İBB Başkanı İmamoğlu, Van’da caminin temel atma törenine katıldı       16:50 | Adilcevaz’da yeni stadyumun çalışmaları başladı       16:45 | Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Yılmaz, Patnos ve Tutak ilçelerini ziyaret etti       16:40 | Elazığ’da uyuşturucu taciri yakalandı       16:15 | Vali Yardımcısı Taş: “Merkezi hükümetin gönderdiği paraları, program gereği harcamakla mükellefiz”       16:15 | Mayıs çiçekleri görsel sunuyor       16:05 | Adilcevaz’daki ‘Su Sporları Merkezi ve Dalış Okulu’ inşaatı hızla yükseliyor       16:00 | Battalgazi’de TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı       15:50 | Başkan Kandaşoğlu: “Van’a değer katmak için gece gündüz çalışıyoruz”       15:40 | Elazığ’da polis, 160 öğrenciye eğitim verdi       15:35 | Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Tapu ve Kadastro Teşkilatının 175. yılını kutladı      
Reklam


Başkan Aslan’dan 2021 yılı değerlendirmesi
Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, 2021 yılının geçmiş yılların b

facebook-paylas
Tarih: 23-12-2021 11:55
Başkan Aslan’dan 2021 yılı değerlendirmesi

Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, 2021 yılının geçmiş yılların bir devamı olduğunu ifade ederek, “2021 yılı Van OSB için son derece rantbal, verimli ve kaliteli bir yıl oldu” dedi.
2021 yılının bir değerlendirmesini yapan Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, işlerde ve çalışmalarda, üretim ve istihdam noktalarında kesintinin olmadığını ve bu kapsamda gelen yılların geçmiş yılların bir devamı niteliğinde olduğunu söyledi. Van OSB’nin özellikle son 4 yılda üretim, istihdam, yatırım ve alt yapı çalışmaları noktasında istikrarlı bir süreç geçirdiğini ifade eden Aslan, “Van OSB çalışmalarını eğitimden suyuna, elektriğinden yoluna, alt yapısından yatırımına kadar hep üstüne koyarak istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. 2020 ve 2021 yılı da bu işin zirvesidir. 2021 yılı Van OSB için son derece rantbal, verimli ve kaliteli bir yıl oldu. Mevcut 3 etaptaki tüm firmalarımız, tüm yatırımcılarımız, istikrarlı bir şekilde ara vermeden yatırımlarına, üretimlerine, ülke ekonomisine katma değer yapmaya devam ettiler” dedi.

"35 parselin tamamını tahsis ettik"
2021 yılında 4’üncü etapta yer alan 35 sanayi parselinin tahsisini yaptıklarını aktaran Başkan Aslan, “4’üncü etapta 60 hektarlık bir alanımız ve 35 sanayi parselimiz vardı. Biz o 35 sanayi parselin tamamının tahsisini yaptık. Bir kısmında üretimler başlamak üzere. Bütün evrakları, projelendirmeleri, ruhsat işleri bitti ve üretime başladılar. Yine 2021 yılında üretime geçen firmalarımız oldu. Bunların bir kısmı inşaat aşamasında olurken, birkaç firmamız da bahar ayı ile birlikte inşaatlarına başlayacaklar. 2022 yılı içerisinde temennimiz, Van OSB 4’üncü etabının en az yüzde 80’ninin üretime geçmiş ve istihdam oluşturmuş olmasıdır” ifadelerini kullandı.

"Açılacak olan fabrikada bin 500 kişi iş sahibi olacaktır"
Dördüncü etapta çok önemli, çok kapasiteli ve katma değeri yüksek olan yatırımların yer aldığına dikkat çeken Başkan Aslan, “Dördüncü etabımızın bir özelliği de yabancı yatırımcılar olmasıdır. 2021 yılı onun için daha güzel oldu dedik. 2021 yılında Van’a 5 yabancı yatırımcı aldık. Biri Türkmenistan olup, 4 tanesi de İranlı yatırımcıdır. Şu an inşaat süreçleri devam ediyor. Bir kısmın da inşaat seviyeleri yüzde 90 civarındadır. Özellikle çok büyük bir yatırımcımız var. Şuanda kurulma aşamasında olan musluk batarya grubu fabrikası, Türkiye’nin en büyük fabrikalarından biri olacak. 33 bin metre kare kapalı alanının yüzde 80’i bitmiş vaziyette. İnşallah yakın zamanda çalışmalarını tamamlayıp üretime başlayacaklar. İnanıyoruz ki, üretime geçtikten sonra ülkenin ekonomisine çok ciddi katkı sunacaktır. Bunun yanında bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri olan işsizlik sorununu da bir nebze olsun çözecektir. Çünkü orada bin 500 kişi iş sahibi olacaktır. Bu da bizim için çok kıymetlidir. Yine diğer firmalarımız da teknolojik firmalar” diye konuştu.

Van’ın en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğuna dikkat çeken Aslan, “Şuan OSB içerisinde 10’a yakın tekstil firmalarımız var ve şu anda orada yaklaşık 2 bin 500 -3 binin üzerinde bir istihdamımız var. Birçok firmamız ulusal firma niteliğinde olup, Avrupa ülkelerine ürün satan firmalar. Yine 5’inci etabımızda 100 hektarlık alanı, tekstil hazır giyim olarak ayırdık. Orada alt yapı çalışması 2020 yılı sonu itibariyle bitti. Şuana kadar orada 13 firmamıza yer tahsisinde bulunduk. Bu firmalarımız ulusal ve uluslararası kapasiteli olup, ihracat oranları ve istihdam kapasiteleri yüksek olan firmalar. İnşallah bahar mevsimi ile beraber hazır hale gelecektir. Şuanda bizler 7-8 bin istihdamlardan bahsediyoruz. Ama bunları tamamladıktan sonra Van OSB’de 15-20 bin istihdamdan bahsedeceğiz. Bizler Van OSB yönetimi olarak buraya yeni ve kaliteli yatımcıları getirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Altyapılarımızı güçlendiriyor, yollarımızı yapıyoruz. Burayı bir cazibe merkezi haline getirmemiz lazım. Bunun için gereken tüm çalışmaları yapıyoruz” dedi.
2022 yılında da aynı şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Aslan, “2022 yılı iş şevkimizde, heyecanımızda herhangi bir eksilmeye yol açmayacak. Aksine yeni işyerlerinin kurulması, yeni istihdam alanlarının oluşturulması ile birlikte heyecanımız daha da artacaktır. 2022 yılının da 2021 yılının bir devamı olduğunu düşünüp, bu minvalde çalışmalarımız sürdüreceğiz. Bütün çabamız, gayretimiz ilimiz ve halkımız için olacaktır. Bu çerçevede 2022 yılının sanayicimize, yatırımcımıza, ilimize, ülkemize, memleketimize ve tüm insanlığa hayır, barış, sükunet ve kardeşlik getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI