Bugun...


Bunu Yapmayan Yandı
Özel veya resmi konaklama yerlerinde yerli veya yabancı herkesin kimlik ve geliş-ayrılış kayıtlarının, örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutma zorunluluğu getirildi.

facebook-paylas
Tarih: 09-12-2016 12:03
Bunu Yapmayan Yandı

Elazığ Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazlı açıklamada kişi ve işyerlerinin uyması gereken yükümlülükler şu şekilde açıklandı;

22.11.2016 tarihli KHK/678 karar nolu 2, 15, Ek Madde 1 gereğince; Özel veya resmi, her türlü konaklama, dinlenme bakım ve tedavi tesisleri ve işyerleri ile konutlarda geçici veya sürekli olarak kalanlar, oturanlar, çalışanlar ve ayrılanlar, günübirlik kiralanan evler ile araç kiralayan gerçek ve tüzel kişilerin kimliklerinin tespiti ve bildirilmesi bu kanun hükümlerine göre yapılır denilmektedir.

Bu nedenle otel, motel, han, pansiyon, bekar odaları, günübirlik kiralanan evler, kamp, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesislerinin sorumlu işleticileri, bu yerlerde ücretli veya ücretsiz, gündüz veya gece, yerli veya yabancı herkesin kimlik ve geliş-ayrılış kayıtlarının, örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak, genel kolluk örgütlerinin denetlemesi için her an hazır bulundurmak zorunludur.

Yukarıda belirtilen işletme ve günü birlik kiralanan ev, bekar odaları, kiralık araç işyeri sahipleri; 26.09.2004 tarihli 5237 sayılı Türk Ceza Hükümlerince Kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmamaları durumunda, on bin (10.000) Türk Lirası, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanların beş bin (5.000) Türk Lirası ile cezalandırılır, bu kanunla verilen idare para cezaları tebliğinden itibaren 1 ay içinde ödenir. İşlenen bir suçun gizlenmesi amacıyla bilgilerin yok edilmesi halinde işletme ruhsatı iptal edilir.

Bu nedenle vatandaşlarımızın 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanununda geçen konulara riayet ederek mağduriyet yaşamamaları hususunda;
Bu haber 3382 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI