Bugun...


Çedene ( Menengiç) Kahvesi Nedir ve Faydaları
Elazığ ve çevre illerde yetişen Menengiç bitkisinden üretilen çedene kahvesi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

facebook-paylas
Tarih: 09-12-2016 07:35
Çedene ( Menengiç) Kahvesi Nedir ve Faydaları

Çedene kahvesi özellikle Elazığ ve çevresinde içilen bir içecek türüdür, Önceden belirtmek gerekli ki, kahve adını alsa da, aslında bu kahve yemişinden yapılan bir içecek değil.

Uzun kış gecelerinde genellikle kavrularak çerez gibi yenir veyahut dövülüp toz haline getirilerek kahvesi de yapılıp içilir.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. İ. Halil Bahçecioğlu, her gün bir fincan çedene kahvesinin tüketiminin birçok hastalığın tedavisinde fayda sağladığını söyledi.

Çedenenin metabolizmayı da güçlendirdiğini söyleyen Bahçecioğlu, insan vücudunu kanserden koruduğunu ifade etti.

Bahçecioğlu, 'Çedene kahvesinin bilinen birçok özelliği var. Özellikle hücrelerin metabolizması sonucu oluşmuş toksit zararlı maddeleri tutucu özelliği vardır.

Yine birçok eser element ve vitamin içermektedir. Bunlarda yine bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde enfeksiyonlara karşı daha iyi savunma vermesinde oldukça faydalıdır.

Yine vücuttaki iltihap olaylarında salınımı artan üretimi artan bir takım maddelerin üretimini engellemektedir.

Ayrıca yine önemli bir özellik alfa tokoferol dediğimiz bir maddeyi bünyesinde barındırarak hücre zarının yapısının korunmasında oldukça faydaları vardır.' şeklinde konuştu.

Bahçecioğlu, bölge halkının çedene kullanımına ilişkin ise şu bilgileri aktardı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yabani olarak yetişen Menengiç ağacının meyvesinden oluşan çedene özel bir öğütme işleminden geçirildikten sonra kahve çekirdeği kıvamına getiriliyor.

'Çedene kahvesi ilimizde çedene kahvesi diye adlandırılan ama bölgemizde Urfa, Gaziantep ve Siirt bölgemizde Menengiç kahvesi olarak daha çok bilinmektedir.

Menengiç ağacının meyvesinden elde edilen bir çeşit içecektir çedene kahvesi bölgemizde ilimizde tüketimi yıllardan beri bilinen ve tüketilen bir kahve içecek çeşididir.'

 

 

Çedene kahvesinin faydaları

Solunum yolları problemleri, Nefes darlığı

Ses teli problemleri,

Hazım problemleri gibi pek çok hastalığın tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Öksürük

Boğaz, gözlere ve kalbe iyi geldiği bilinir.
Bu haber 8265 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI