Bugun...


Elizi Çömlekleri Usta Ellerde Şekillenip Sofraları Süslüyor
Elazığ'da usta ellerin maharetiyle teknolojik makineler yardımıyla değerini yitiren Çömlek Uslu Çömlekçilik fabrikalarında yeniden hayat bularak, 16 ilde ve 19 noktada vatandaşların sofralarını süslüyor.

facebook-paylas
Tarih: 20-10-2018 15:17
Elizi Çömlekleri Usta Ellerde Şekillenip Sofraları Süslüyor

Elazığ’ın Sivrice ilçesi Uslu köyü bölgesinde bulunan ve yöreye has ''Uslu'' toprağının usta ellerde çamur haline getirilmesinden işleme ve fırınlamaya kadar tüm aşamalarının Uslu Çömlekçilik A.Ş fabrikalarında da üretilen güveç, pişirme, servis ve saklama kapları, kahvaltı tabakları, su testileri ve süs eşyaları “ Elizi Çömlekçilik” adıyla Türkiye'nin birçok yerinden talep görüyor.

Elazığ Organize Sanayi bölgesinde 2017 yılında Elazığlı 10 iş insanının bir araya gelerek 12 bin M2 alan üzerinde kurduğu fabrikada 40 işçiye istihdam sağlanıyor.

Sivrice’nin Uslu yöresine has toprakların fabrikaya getirilerek çamur haline dönüştürülmesinden sonra usta ellerde şekil bularak 14 ayrı aşamadan geçerek 900 santigrat derecede yapımı tamamlanıyor.

Yatırımcılardan Metin Başbay yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde şimdilik 19 ayrı noktada satışına devam edilen Elizi çömleklerinin sağlık açısından son derece sağlıklı olduğunu ve tesislerinde şu an 40 kişiye istihdam sağladığını, ileriki aşamada çalışan sayısının 300’e çıkartacaklarını söyledi.

Başbay, projenin tamamının 5 milyon dolar olduğunu şu an % 20 kapasite ile çalıştığını, ileriki aşamada projenin yüzde yüz kapasiteye çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Ayrıca Konferans için Elazığ’da bulunan 66 bilim adamının fabrikaya gelerek üretim tesisinin inceledikten sonra yetkililerden bilgi aldı.
Editör: Kadir DAĞTEKİNYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI