Bugun...


Erol, Maden Bakır İşletmesinin Kamulaştırılması İçin Kanun Teklifi Verdi
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM basın bürosunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özellikle Maden’de yaşanan heyelan sorununu değinen Milletvekili Erol, Maden Bakır İşletmesinin tekrar kamulaştırılması için kanun teklifi verdiklerini ve her zaman Maden halkının yanında olduklarını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 13-05-2019 19:19
Erol,  Maden Bakır İşletmesinin Kamulaştırılması İçin Kanun Teklifi Verdi

19 Mayıs’ın 100. yılını kutlayacaklarını belirten CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “19 Mayıs’ta emperyalist güçlerin ülkemiz üzerinde yaratmak istedikleri kurguya yönelik Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak bir direniş hikayesi başlattığı Kurtuluş Savaşıyla ülkemizin bağımsızlığını kazanmasını 100. yılını kutluyorum.  O değerlere de sahip çıkmayı da, bir siyasetçi olarak kendime görev ediniyorum. Bugün basın toplantısı yapmamızda ki amaç, Elazığ’da yaşanan bir yerel sorunla ilgili. Hem Türkiye genelinde bir kamuoyu oluşturmak hem bu sorunla ilgili Elazığ’da neler yaşanıyor konusunda basınımızı bilgilendirmek. Ben bundan önceki dönemde Tunceli milletvekiliydim. O dönemde Türkiye’nin en sorunlu kentlerden birisi olarak Tunceli’yi bilirdik. Ama Elazığ’a  aday olunca, adaylık süresi içerisinde ve seçildikten sonra köyleri, beldeleri, ilçeleri, mahalleleri gezince görüyorum ki Elazığ Tunceli’den bile daha sorunlu ve sahipsiz bir kent” dedi.

“Elazığ’ın en kıymetli değerleri yer altı kaynakları ve zenginlikleridir”

Elazığ’ın bulunduğu konum itibari ile eskiden doğunun Paris’i olarak adlandırıldığını aktaran Milletvekili Erol, “Güney ile Kuzey’i Doğu ile Batı’yı bağlayan bir kavşak noktadır. Yüzyıllara dayanan bir geleneği, kültürü ve ​ tarihi misyonu olan bir kent. Ama şuanda bölgede son derece geri kalmış bir kent. Türkiye ortalamasında en fazla işsizlik oranın yüksek olduğu kentlerden bir tanesi Elazığ’dır00. Bunların yanı sıra yaklaşık 3 yıl önce Elazığ’ın Maden ilçesinde başlayan bir süreç var. Elazığ’ın en kıymetli değerleri yer altı kaynakları ve zenginlikleridir. Orada daha öncede oradaki işletmelerin devlet tarafından işletildiği dönemde Elazığ’da işsizlik sorunu yoktu. İstihdam  ve yatırım sorunu da yoktu. Bu ocaklarda çalışanların hepsi Elazığ idi. Bu ocaklardan elde edilen gelirle ilgili de Elazığ’da yatırım yapılırdı. Ama özelleştirme politikası ve özelleştirme politikasının üretime değil kar amaçlı olması nedeni ile bugün Elazığ’da ciddi sorunlar yaşanır hale gelen bir ilçemiz var. Maden ilçesi Osmanlı döneminde en eski belediyelerinden ve yerleşim bölgelerinden olan bir yer. Maden ve bakır işletmesinin olduğu bir yer. Asurlular döneminden işletilmesi başlanarak daha sonra Osmanlı döneminde devam eden ve Cumhuriyet dönemimizde de devam etmiş bakır işletmesi. Maden de çıkan bakırın bir özelliği var. Dünyada silah sektöründe kullanılan 2 tane bakır işletmesi var. Bunlardan birisi Maden’de diğeri ABD’de. Yumuşak bakır. Özellikle silah sektöründe kullanılıyor” diye konuştu.

“İşletme hafriyat alanı olarak ilçe merkezinin üstünü ilan etmiş”

Bakır işletmesinin devlet elinde olduğu zaman Maden’de yaklaşık 4 bine yakın personel çalıştığını hatırlatan Erol, “Özelleştirmeden sonra şuanda bakır işletmesinde çalışan personel sayısı 100 ile 150 arası değişiyor. Yani sosyal bir proje değil. Ülkenin kaynaklarını, madenlerini ekonomiye kazandıran, devlet kaynaklarına kazandırılan bir proje değil. Şimdi tamamen kar amaçlı işletilen bir yer haline dönüştü. Maden’de  işletmenin özelleştirilmesinde sonra hem istihdam politikalarından hem de işletme politikasından kaynaklı sorunlardan dolayı Maden’in şuanda heyelan riskine karşı boşaltılmakla yüz yüze. İşletme hafriyat alanı olarak ilçe merkezinin üstünü ilan etmiş. Oraya yıllardır hafriyat dökmüş. Milyonlarca metre küp hafriyat dökmüş ve bu hafriyatın baskısından kaynaklı zeminde heyelan riski oluşmuş. Bu hem Fırat Üniversitesinin hem AFAD İl ve Genel Müdürlüğünün  hem de Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerde yapılan bilimsel zemin etütlerinde ortaya çıkan bir durum. Bir heyelan riski ile karşı karşıya. Bunun nedeni de düzensiz dökülen hafriyattan kaynaklı olduğu ifade edilmekte” diye konuştu.

  Maden ilçesindeki vatandaşların yüzyıllardır o topraklarda yaşadığını ve Maden Bakır İşletmesinin kamulaştırılması için kanun teklifi verdiklerini aktaran Erol konuşmasında;

“Babalarının dedelerinin atalarının topraklarına sahip çıkmak için orada yaşamışlar. O toprakların tüm mağduriyetlerini yaşamışlar. Ama işletmenin kendine yeni rezerv alanları yaratmak için döktüğü hafriyattan kaynaklı yaşanan heyelan riskinden dolayı, devlet tabi ki yurttaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumludur.
Bu haber 1439 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI