Bugun...


Geçtiğimiz Aya Ait Daire Satış Fiyatlarının Nabzını Tuttuk

facebook-paylas
Tarih: 02-11-2018 15:23
Geçtiğimiz Aya Ait Daire Satış Fiyatlarının Nabzını Tuttuk

Türkiye emlak piyasası 2018 yılını oldukça zor geçirmişti. 2017 Yılının son çeyreğinde başlayan emlak durgunluğu emlak şirketlerini zaman içerisinde oldukça zor duruma sokmuştu. İlk önce bankalar tarafından müdahale edilen emlak sektörüne daha sonra emlak şirketlerinin 2018 son çeyrekte açıkladığı krediler çare oldu. Bu müdahaleler ile konut fiyatlarının sürekli düşüşü ve satışlardaki verimsizliğe önemli bir çözüm bulmuş olan emlak sektöründen gelen haberler yüzleri güldürüyor. Buna rağmen bu haberlerin kısa vadede oldukça pozitif görüntüler veriyor olsa bile uzun vadede yapılması gerekenlerin yetersiz olduğunu göz önüne sürdüğünü söylemek gerekiyor. Son yayınlanan Flatfy emlak verileri bu konuda oldukça ciddi veriler sunuyor. 

Flatfy Türkiye’de hizmet veren başarılı start-up girişimlerden biri. Emlak arama motoru olarak hizmet veren girişim aynı zamanda aylık periyotlar şeklinde yayınladığı emlak verileri ile sektöre ışık tutuyor. Geçtiğimiz günlerde yeni raporları piyasa ile bulaştıran Flatfy, oldukça önemli analizler ortaya çıkarmış durumda. 

 

Flatfy Türkiye’deki Satılık Konut Fiyatları Üzerine Bilgi GrafikleriFlatfy emlak arama motoru sitesinin; şehirlerin ortalama konut satış fiyatlarına dair sunduğu bu raporda, grafikte gördüğünüz 10 farklı şehrimiz incelenmiş. Türkiye’nin büyük şehirleri olan bu şehirlerin fiyat endeksleri ise emlak sektörü hakkında önemli veriler sunuyor. Flatfy Tablosunda en çok dikkat çeken iki şehir Ankara ve Kayseri oluyor. Ankara’da konut fiyatları 2018 yılı içerisinde oldukça cazip fiyatlar sunuyordu. Eylül ayına kadar 120 bin civarında bulunan fiyatlar Ekim ayı itibariyle 200 Bin TL civarına gelmiş durumda. Bu konut artışı uzun zamandır bekleniyor olsa bile kısa süre içerisinde bu denli ciddi bir fiyat artışının sebebi Ankara’da öğrenciler ve yeni memur tayinlerinin getirdiği hareketlilik büyük bir neden olarak gözüküyor. Bununla beraber başlanmamış konut projelerinin emlak durgunluğunun kendini gösterdiği şu yıllarda yavaşlatılması konutların değerini arttırmış durumda. Ek olarak Ankara emlak şirketlerinin satışları arttırmak için en çok üzerinde durduğu şehirlerden biri olmuştu. 

Benzer bir tabloyu ise yine Kayseri sunuyor. Kayseri, Mersin, Gaziantep gibi şehirlerde konut fiyatlarında ki artışın en büyük sebebi yabancı yatırımcıların konut tercihi yaptığı şehirlerden biri olması olarak gözüküyor. 

Türkiye’nin en pahalı evlerini sunan İzmir ise bulunduğu baremin parametreleri göz önüne alındığında oldukça ciddi bir artış göstermiş durumda. Bu artışın İzmir’de en büyük sebebi bir türlü karşılanmayan talep olarak gözüküyor. Talebin istenilen seviyede karşılık bulamaması ise yüksek seviyelerde bile birden yüksek artışlara neden olabiliyor. İzmir’de ev fiyatları ortalaması Eylül ayında 250 Bin civarında bulunurken Ekim itibariyle 310 Bin TL’yi bulmuş durumda. İzmir gelecekte Türkiye’nin en pahalı konut ortalamasına sahip olan şehir olabilir.

Türkiye’nin en pahalı konutlarını sunan İstanbul’da ise konut fiyatları ortalaması 350 Bin TL civarına gelmiş durumda. Bu artış ise İstanbul için beklenen bir fiyat çıkışı olarak gözüküyor. Türkiye’de 1+1 evlerde en ucuz konut imkanını sunan şehirler Kayseri, Konya, Gaziantep gibi öğrenci nüfusunun daha az olduğu şehirler oluyor. Aynı zamanda burada 1+1 konutlar inşaat projesi olarak da fazla tercih edilmiyor. En pahalı 1+1 evler sunan şehir ise İstanbul olarak gözüküyor. İstanbul’da 1+1 odalı ev fiyatları 210 Bin TL civarında olurken İstanbul’a en yakın şehir ise 176 Bin TL ile İzmir oluyor. Ankara ise 1+1 odalı evlerde 150 Bin TL civarı fiyatlar sunuyor. Ankara’da 1 odalı ev fiyatlarına 2 odalı hatta 3 odalı evler almak mümkün olabiliyor.

 

Ankara için bir diğer garip durum ise 126 Bin TL olan 2+1 odalı evler oluyor. Bu evlerin fiyatları Ankara’da oldukça uygun. Bu dairelerde fiyatların en büyük nedeni eski daireler olması olarak gözüküyor.

3+1 odalı evlerde ise en uygun konut imkanını Başkent Ankara yine sunuyor. Ankara’da konut fiyatları bu derecede olmasına rağmen geçen aya göre fiyatlarda ciddi bir artış olduğunu söylemek mümkün. 3+1 odalı evlerde en pahalı fiyatları sunan şehir ise İstanbul oluyor. İstanbul’da 3 odalı ev sahibi olmak için 420 Bin TL civarında bir miktarı gözden çıkarmak gerekiyor. Buna en yakın İzmir’de olan 350 Bin TL civarında ki fiyatlar olsa bile bunun dışında kalan şehirlerde 200-250 Bin TL’ye 3+1 konut sahibi olmak mümkün. 3+1 evlerde Türkiye’de genel bir konut dengesi gözüküyor.

Türkiye’de en farklı fiyatları veren evler ise 4+1 evler oluyor. Bu evlerin yapımı, kullanış amaçları ve bina yapılarında olan değişiklikler fiyatların en büyük nedeni olsa bile arz’ın da önemli bir etken olduğunu söylemek gerekiyor. Türkiye’de en pahalı 4+1 evleri şaşırtıcı bir rakam olan 660 Bin TL ile İzmir sunarken, İstanbul’da 4+1 odalı evler 450 Bin TL civarında oluyor. Bir ilginç rakamı ise 1+1, 2+1, 3+1 evlerde uygun rakamlar sunan Gaziantep, 550 Bin TL ile veriyor. En ucuz 4+1 konut fiyat ortalaması ise 360 Bin TL ile Ankara oluyor.


YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI