Bugun...


Gök; On Binlerce ATT Lise Mezunu mu Kalacak
Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedikleri Derneği (ATTDER) Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Timur Gök, Ön lisans mezunu yaklaşık 100 bin sağlık çalışanına lisans tamamlama hakkı geldiğini söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 28-11-2016 17:56
Gök; On Binlerce ATT Lise Mezunu mu Kalacak

Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedikleri Derneği (ATTDER) Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Timur Gök yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi;  Yıllardır Yetkili Sendika olarak katıldığımız Kamu İdari Kurul (KİK) toplantılarında dile getirdiğimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’DAN sözünü aldığımız Sağlıkta Lisans tamamlama 26 Kasım 2014 tarihli resmi gazete de “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un yayınlanması ile yürürlüğe girmişti ve Ön lisans mezunu yaklaşık 100 bin sağlık çalışanına lisans tamamlama hakkı geldi.

Fakat hep ihmal edilen bir husus ise ATT’lerin üst öğrenimi olan AABT (Paramedik) bölümü eğitimi alamama sıkıntısı. Konuyla ilgili 2010 yılında yine yapılan Kamu İdari Kurul toplantısında yeni gündem konuları olarak 18. Madde de imza altına alınmış olup, YÖK’E konunun önemi ile ilgili taleplerde bulunulmuştur. Fakat üzerinden 6 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen YÖK ve Sağlık Bakanlığı tarafından kayda değer bir adım atılmaması on binlerce Acil Tıp Teknisyeninin her geçen yıl daha da mağdur olmasına sebebiyet vermiştir.

İşin tarihçesi esasen 1996 yılında açılan, İlk ve Acil Yardım Teknikerliği (Paramedik) okullarına 2000 yılında ilk mezununu veren Acil Tıp Teknisyenleri yerleşene kadar 4 yıl boyunca düz lise çıkışlı öğrenciler alınması ile başladı. Sağlık Meslek Liseleri ATT mezunu verdikten sonra öğrencilerin çok az bir kısmı bu okullara yerleşebilmişlerdir. Bunun nedeni o dönemdeki üniversitedeki kontenjan sıkıntısı ve esas mağduriyet sebebi olan YÖK’ün METEB ( Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi ) uygulaması.

Türkiye’deki dönemin siyasi gelişmeleri nedeni ile meslek lisesi mezunları üniversite tercihlerinde aynı puanı aldığı kişi ile aynı bölüme yerleşemiyordu. Bunun nedeni ise imam hatip lisesi, meslek lisesi gibi okullardan kırılan kat sayı puanlarıydı. Bu yüzden üniversitelere yerleşemeyen ATT’ler kendi bölümlerini tercih ettiklerinde ise METEB duvarını aşamıyorlardı. METEB’in en önemli özelliği sınavsız geçişlerde adayın mezun olduğu bölümün bulunduğu il hangisiyse o ildeki tercih edilebilecek ön lisans programlarında önceliğin o METEB bölgesi içinde olanlarda olmasıdır. O dönemdeki üniversitelerdeki AABT bölüm bulunmaması nedeni ile şanslı okullar dışında kalanlar okul birincisi’de olsa kendi üst öğrenimini okuyamıyordu.

Bu kısır döngü içerisinde meslektaşlarımız AÖF üzerinden farklı farklı bölümler okuyarak lisans tamamladı, yüksek lisans eğitimlerine başladılar. Bugün geldiğimiz durum ise şudur; Kimi ATT devletin önüne koyduğu duvarları aşamayarak lise mezunu olarak kalmak zorunda kaldı. Kimisi ailelerini kurdu ve artık örgün eğitim yolu ile eğitim alması çok zor. Bir yandan Paramedik eğitimini tamamen ticari kazanç haline getirmiş özel üniversitelerde on binlerce Türk lirası para verip kalitesiz eğitim alan meslektaşlarımız mevcut. Zaten özel üniversitelerin verdiği eğitim ve aldığı öğrenci profili sorgulanması gereken başlı başına bir kondur.

Sağlık Bakanlığı konunun üzerine düşüp YÖK ile gerekli temasları kuruduktan sonra kadrosunda bulunan112 Acil Yardım Ambulanslarında çalışan, kendisini meslekte geliştirmiş olan binlerce Acil Tıp Teknisyenlerine bu hakkı sağladığı takdir de ekiplerde 3 Paramedik istihdamı sağlayabilecek potansiyele erişecektir. Böylelikle Paramedik eğitimi ticari bir olgu olmaktan çıkıp, meslekte gelişmiş ellere teslim edilebilecektir.

ATTDER olarak, Sağlık çalışanları adına geçmiş yıllarda aldığımız kararları ve imzaların nasıl takipçisi olduysak bundan sonra da imzamızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.
Bu haber 2281 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI