Bugun...
ttp://www.ajans23.com/dunya/" title="DÜNYA">DÜNYA


Harput Kilisesin’de 1851 Tarihli Kitabeye Ulaşıldı
Elazığ Belediyesi tarafından Harput’ta bulunan tarihi Kızıl Kilise’de sürdürülen kazı çalışmalarında, kiliseye ait kitabe gün yüzüne çıkarıldı.

facebook-paylas
Tarih: 09-12-2016 12:04
Harput Kilisesin’de 1851 Tarihli Kitabeye Ulaşıldı

Elazığ Belediyesi, Harput’un eşsiz tarihi dokusunu yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar doğrultusunda tarihi Kızıl Kilise’de (Surpgarabet) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

Birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Kızıl Kilise’de sürdürülen kazı ve hafriyat çalışmaları sırasında 80x53 ebatında, 1851 tarihli, Ermenice yazılı kitabeye ulaşıldı. Kitabenin transgribinin yapılması için çalışmalara başlanırken, kitabe çalışmaların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek restorasyonda kullanılmak üzere Elazığ Müzesi’nde koruma altına alınacak. Kazı çalışmaları sırasında ayrıca sütunçelere, sütun kaidelerine, giriş kapılarına ve mahsenlere ulaşılırken, çok sayıda da süsleme ögesi bulundu.

Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı ayağa kaldırılarak, Harput’un yaşayan turizm değerleri arasındaki yerini alacak.
Bu haber 5074 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI