Bugun...


İl Sağlık Müdürlüğünden Açıklama
Elazığ il sağlık müdürlüğü Yurtbaşı Beldesinde su kuyularının yüksek miktarda Arsenik içerdiği yönündeki haberle ilgili bir açıklamada bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 11-11-2016 16:12
İl Sağlık Müdürlüğünden Açıklama

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; Basında “Elazığ Merkeze bağlı Yurtbaşı Beldesinde su kuyularının yüksek miktarda Arsenik içerdiği” haberi yer almaktadır. Haberde; Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanlığınca tez çalışması için alınan su numunelerinin analizi yurt dışında yaptırıldığı belirtilmiş olup, analiz sonuçlarına göre beldedeki 40 su kuyusunun 29’unda arsenik oranının yüksek olması nedeniyle bu kuyuların kapatılması gerektiği belirtilmiştir.

Müdürlüğümüz tarafından 2014 yılında Yurtbaşı Beldesinin içme ve kullanma sularının Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğünde yaptırdığı analizlerde beldeye içme suyu temin eden 4 (dört) kuyuda insan sağlığı için tehlikeli olabilecek miktarın üzerinde Arsenik tespit edilmesi üzerine bu kuyular Yurtbaşı Belediye Başkanlığıyla işbirliğine gidilerek iptal edilmiştir. Bunun üzerine Yurtbaşı beldesinin içme ve kullanma suyu doğal halde akan ve Müdürlüğümüz tarafından Diyarbakır Halk Sağlığı Laboratuarında yaptırılan analizlerde arsenik bulunmayan yer altı su kaynağından temin edilmeye başlamıştır.

Arsenikli suların iptal edilmesi sonucu meydana gelen içme ve kullanma suyu yetersizliği nedeniyle Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2015 yılında yeni açılan 4 (dört) adet artezyen kuyusundan Müdürlüğümüzce alınan numunelerde de yüksek miktarda arseniğin tespit edilmesinden dolayı bu kuyular da iptal edilerek içme suyu şebekesine bağlanmamıştır. Bunun üzerine Yurtbaşı Belediyesi tarafından 2016 yılında Yazıkonak Beldesine yakın alanda 3 (üç) adet artezyen kuyusu daha açılmış olup bu 3 (üç) kuyudan alınan numunelerin yapılan analizlerinde bu suların uygun olduğu tespit edildiğinden Yurtbaşı beldesi içme ve kullanma suyunu bu kuyulardan temin etmeye başlamıştır.

Ayrıca Yurtbaşı Beldesinde halkın yoğun olarak kullandığı İsabet Sürücü Çeşmesi olarak bilinen kaynaktan alınan numunelerin yapılan analizinde Arsenik maddesine rastlanmamıştır.

İlgili haberde geçen kuyuların Belediye tarafından açılan içme kullanma sularının teminine yönelik kuyular olmadığı ve bölgede yaşayan şahısların tarım ve hayvancılıkta, bağ-bahçe sulamasında kullanılan kuyular olduğu tespit edilmiştir.
Bu haber 2890 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI