Bugun...


Kamer Genç Kültür Merkezi Açılıyor
Bu yılın Ocak ayında yaşamını yitiren Kamer Genç adına, doğduğu ilçe olan Nazımiye’de Kültür Merkezi açılacak.

facebook-paylas
Tarih: 27-12-2016 18:43
Kamer Genç Kültür Merkezi Açılıyor

İlçedeki tek cezaevi, hiç mahkum olmayınca 2000 yılında kapatılmıştı. Nazımiye Belediyesi’ne devredilen taş bina restore edilerek, içinde kütüphane, kafeterya, sanatsal etkinliklerin icra edileceği bir birim ile cep sinema salonu olacak şekilde düzenlenecek. Genç’in kişisel bazı eşyalarının da sergileneceği merkezin girişine heykelinin de yapılacağı açıklandı.

Genç Doğduğu Topraklarda Yaşatılacak

6 dönem mecliste Tunceli’yi vekil olarak temsil eden Kamer Genç anısına ilçesi Nazımiye’de kültür merkezi açılacak. Evrensel Yol Partisi ile Nazimiye Belediyesi’i ve Avrupa Dersim Dernekleri Fedarasyonu ortaklaşa hayata geçirmeyi planladığı proje kapsamında, eskiden cezaevi olarak kullanılan bina kültür merkezine dönüştürülerek içerisinde çeşitli sanatsal faaliyetler için mekanlara dönüştürülecek.

Cep sinema salonu, Kamer Genç’in heykeli ile kişisel eşyalarının da sergilenmesi planlanan bu çalışmaya ilişkin bilgi veren Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler, şu açıklamalarda bulundu; “Rahmetli Kamer Genç ile ilgili bir park ve heykel çalışması vardı.

Bu konuda Nazımiye Belediye Başkanımızın da önerileri vardı. Biz de bu önerileri gelip yerinde görelim istedik. Allah rahmet eylesin, biz Kamer Genç’i seviyoruz. Çünkü O bizim bir değerimizdir. Gereken neyse biz onun için elimizi taşın altına koyarız dedik. Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu’ndan yetkili bir arkadaşımız görevlendirilmişti. Kemal Uzundağ diye bir arkadaşımız,  toplantıda o da vardı. Nazımiye Belediyesi’nden tekniker, yazı işleri müdürü, başkan vekilleri vardı. Evrensel Yol Partisi olarak bizler de vardık toplantıda. Parkları, çeşitli binaları ve kapanmış cezaevinin de yerini gördük. Kapanmış cezaevi yaklaşık1000 m2 üzerine inşa edilmiş, eski antik taşlardan yapılmış. Oranın kültür merkezi haline dönüştürülebileceği arkadaşlardan öneri olarak geldi. Kemal Uzundağ, İsmail Kocaman ve ben hemfikir olduk. Sadece park ve heykelini dikmeyelim.

Kamer Genç Dersim’in büyük bir değeridir, bu topraklarda da çok emeği geçti. Yüzlerce, binlerce çocuğumuz onun sayesinde okudu. Bizim ona bir borcumuz var, onun adını destanlaştırıp yaşatmak lazım dedik. Nazımiye Belediyesinin önderliğinde Kamer Genç Kültür Merkezi yapalım dedik. Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu, ben elimi taşın altına koyuyorum, dedi. Biz de Evrensel Yol Partisi olarak elimizi taşın altına koyacağız. Nazımiye Belediyesi öncülüğünde, bu merkezi; bağış kampanyası, geceler ve organizasyonlar düzenleyerek yine Nazımiye Belediyesi adına açılan hesap numarasında para toplanmak kaydıyla, Kültür Merkezinin inşaatını yapacağız.”

Kültür Merkezinin içinde neler olacak?

Saz kursu, tiyatro, kafeterya, sinema, folklör çalışmaları, bilgisayar kursları, kütüphane, rahmetli Kamer Genç’in özel eşyaları orada sergilenecek. Rahmetli Kamer Genç’in eşi Ankara’da oturuyor ve tüm eşyalarını saklıyor (bastonu, ayakkabısı, elbiseleri, resimleri, kitapları) tüm eşyalarını Kültür Merkezine verecek. Ayrıca bir karar aldık, 38 Dersim Katliamı’nın sözsüz tarih projesi ile ilgili Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu elindeki tüm belgeleri kitapları, resimleri gönderecek. Bu karar siyaset üstü bir karar. Tamamen  Nazımiye Belediyesi önderliğinde bu faaliyet yürütülecek. Kurumlar, kendi siyasetini ve kimliklerini öne çıkarmayacak. Sadece kararların alınmasında ve desteklenmesinde katkı sunabilirler. Herkes alınan kararlara bir imza atabilir. Tamamen insanlık için. Çünkü; bizim bu insanlara borcumuz var. Biz değerlerimize sahip çıkmak için bu kararları aldık.”
Editör: Ajans23 / Tunceli / Gülcan Sarıcan

Bu haber 2314 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI