Bugun...


Sofya’ da gezilecek yerler

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2018 16:10

Tarihin en köklü şehirlerinden birisi olan Sofya’ da gezilecek yerleri sizler için araştırdık. Ülkemizde Sofya’ya ilgi yoğun olduğundan Sofya uçak bileti bulabilmek bazen zor olabiliyor.

Banyabaşı Camii

Osmanlı’ nın Sofya’ daki önemli eserlerinden bir tanesi olan Banyabaşı Camii ,1576 yılında üstad Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Camii Sofya’ da ibadete açık olan sayılı camilerden bir tanesidir.

Ulusal Doğa Tarih Müzesi

Tarihi 1889’ lara kadar dayanan Ulusal Doğa Tarih Müzesi , Prens Ferdinand’ ın emriyle inşa ettirilmiştir. Bulgaristan ve dünyanın diğer ülkelerinden getirilen diri ya da ölü getirilen canlıların sergilendiği bu müzeye turistler yoğun ilgi göstermektedir.

Ayasofya

Tarih kokan başka bir mekan olan Ayasofya Kilisesi , haç şeklinde tasarlanmıştır. Ayrıca kilisenin Aziz Sofya’ nın ruhunu koruduğuna inanılır.

Ulusal Kültür Sarayı

Konser ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapan Ulusal Kültür Sarayı , büyüklüğü dolayısı ile etkinliklerin bir numaralı adreslerinden bir tanesidir. Zaman zaman da fuarlara ev sahipliği yapan bu merkezin alt katlarında ise alışveriş mekanları bulunmaktadır.

Vitoşa Bulvarı

Sofya’ da popüler kültürün örneklerini görebileceğiniz Vitoşa Bulvarı , ünlü batı markalarını , restoran ve kafelerini barındırmaktadır. Bulvar üzerinde ziyaret edebileceğiniz çeşitli yapılar mevcutken Sofya’ da alışverişin kalbi bu bölgede atmaktadır.

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Tiyatrocu bir topluluk tarafından 1904 yılında kurulan Vazov Ulusal Tiyatrosu yıllar içinde bir çok kez yenilense de halen Sofya’ nın önemli mimaristik yapıları arasında yer almaktadır.

St. Alexander Nevski Katedrali

Mimarisi ile oldukça fazla dikkat çeken St. Alexander Nevski Katedrali , Rus- Osmanlı savaşında ölen 200 bin Slav kökenli askerin anısına inşa ettirilmiştir. Son halini 1912 yılında alan katedral özellikle altın kaplama kubbesi ve Neo- Bizans mimarisi ile turistlerin dikkatini çekmektedir.

Ucuz Sofya uçak bileti için biletlerinizi önceden almayı unutmayın.
Bu haber 367 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI