Bugun...


Toki’den Ev Nasıl Alınır

facebook-paylas
Tarih: 07-11-2018 08:51

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Toki ülkemizde devlet eliyle inşaat yapan önemli bir kuruluş olarak yıllarca hizmet veriyor. Bu  kurumun ilk etapta kurulması yaşanan doğal felaketlerin ardından insanların ev sahibi olmasını ve bu kötü durumlardan hızlı bir şekilde çıkmasını sağlamaları amaçlanıyor. Bunu da yıllarda doğru bir şekilde yaptılar. Ancak 21. Yüzyıl başında kuruluşun yapısı tamamen değiştirilerek bir inşaat firması gibi çalışması sağlandı. Bu sayede sadece istenilen tarihlerde değil aynı zamanda her an bu inşaatları yaparak alt gelir gruba dahil olan ailelerin ev sahibi olmalarını sağladılar. Hala da sağlama konusunda yaptıkları önemli çalışmalar ile yollarına devam ediyorlar.

Tabi bu kuruluş tarafından yapılan evlerden birisine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım başvurunuzu gerçekleştirmek olacaktır. İhale tarihleri ve çekiliş tarihlerin TOKİ resmi web sitesinde düzenli olarak paylaşılıyor. İnşaat başlamadan önce yapılan bu açıklamalar ile insanlara düşünme fırsatı veriliyor. Ardından gerekli belgeleri tamamlayarak kuruluşun amacına uygun olarak belirlenen şartları sağlamışsanız başvurunuzun yapması isteniyor. Tabi şartları sağlamak kira öder gibi ev sahibi olma açısından en önemli noktadır. Şartların en önemlisi 4500 TL altında hane halkı gelirine sahip olmanız ve bunu gelir belgesi ile ispat etmeniz isteniyor. Bu konuda çok dikkatli davranıldığını ve amaçlarına uygun bir şekilde insanları ev yapma konusunda doğru adımları attıklarını söylemek doğru olacaktır.

Eğer yapılan çekiliş ile Toki’den ev sahibi olma şansını elde ediyorsanız yapmanız gereken ödemeler vardır. İlk olarak ev bedelinin %10’luk kısmını peşin olarak ödemelisiniz. Sözleşme yaptığınız bankaya bunu yatırmanız gerekiyor. Ardından bankaya %0,05 komisyon bedeli ödemelisiniz. Bu bedelin içinde devlet %5 vergi kesecektir. Bu kesinti ile tüm ödemelerinizi yapmış oluyorsunuz. Ardından kalan borcunuzu sizin ödeyebileceğini şekil de taksitlere ayıracaklardır. Bu taksitler 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl ve 20 yıla kadar uzanabiliyor. Tabi bu ödemeleri tercih ederken aylık olarak ödeme yapabileceğiniz miktara dikkat etmeniz gerekiyor. Gelirinizin büyük kısmını taksitlere ödemek sizin ekonomik olarak sıkıntı yaşamanıza neden olacağı için tercihinizi daha dikkatli yapmanız gerekiyor.


YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI