Reklam
Bugun...


Valilik Binasında Kimyasal Alarmı
Valilik binasındaki Göç İdaresi Müdürlüğü’ne kayıt için gelen Suriyeli mültecinin bayılırken, görevlilere “Kimyasala maruz kaldım” demesi üzerine Valilik binasına AFAD ve UMKE özel ekipleri çağrıldı.

facebook-paylas
Tarih: 13-12-2017 18:57
Valilik Binasında Kimyasal Alarmı

Suriyeli, özel ekip tarafından ambulans ile hastaneye kaldırıldı. İncelemelerin ardından Valilikçe yapılan açıklamada, kimyasal bulguya rastlanmadığı, şahsın astım krizi geçirdiğinin belirlendiği bildirildi.

KİMYASAL ALARMI

Olay; Malatya Valilik binasındaki Göç İdaresi Müdürlüğünde yaşandı. Malatya’ya gelen Suriyeli Muhammed Hüseyin (35) adlı şahıs, burada kayıt işlemleri sürürken bayıldı. Baygınlık esnasında görevlilere “Suriye’de kimyasala maruz kaldım” demesi üzerine, yanına kimseyi yaklaştırılmadı.

Valilikteki görevliler, kimyasal alarmı vererek, AFAD İl Müdürlüğü’nden kimyasal olaylara müdahale ekibi ile Sağlık İl Müdürlüğü’nden UMKE ekibi çağrıldı. Her iki ekipte kimyasal olaylara karşı özel ekipmanlarını giyerek geldiler.

Suriyeli Muhammed Hüseyin,UMKE ekibi tarafından Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Suriyeli Muhammed Hüseyin’in 15 gün önce Kobani’den Malatya’ya geldiği ve yakınlarının yanında kaldığı, kayıt işlemlerini yaptırmak üzere Valilik binasındaki Göç İdaresi İl Müdürlüğüne gittiği belirlendi.

Suriyeli Muhammed Hüseyin, özel odaya alınarak tıbbi müdahale yapılmaya başlandı.

VALİLİK: “KİMYASAL BULGUYA RASTLANMADI”

Bu arada, olayla ilgili olarak Valilik’ten bir açıklama yapıldı ve kimyasal bulguya rastlanmadığı, şahsın astım krizi geçirmiş olduğunun belirlendiği bildirildi.

Valilik açıklaması şöyle;

“13.12.2017 Günü Saat: 13:17’ de İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’ne İl Göç İdaresi ve 112 Acil Çağrı Merkezi’nden gelen ihbarda “İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne kayıt için gelen Suriye uyruklu bir vatandaşın kimyasal maddeye maruz kaldığı” bilgisi gelmiştir. Bunun üzerine Müdürlüğümüz KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer) Müdahale Birimi harekete geçerek ivedilikle olay yerine intikal etmiş yapılan ortam ölçümlerinde herhangi bir tehlikeli bulguya rastlanmamıştır. Rahatsızlanan şahısta solunum güçlüğü gözlenmiş, ihtiyaten olay yerinde bulunan 112 Acil Yardım ekibiyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin KBRN Ünitesi’ne nakli sağlanmıştır.

Daha sonra Hastane ile yapılan telefon görüşmelerinde şahısta astım rahatsızlığı olduğu muhtemelen astım krizi geçirdiği, dolayısıyla herhangi bir kimyasal etkilenme ve bulguya rastlanılmadığı anlaşılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”
Bu haber 3315 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI