Bugun...
Elazığ’ı ve Doğuyu Uçuracak Projeler


Talha Kayalı
talhakayali@hotmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2017 16:30

Gelişmiş Ülkelerin tamamına bakıldığında, ekonomilerinin katma değeri yüksek ileri teknoloji üretimlerinin ekonomiyi ve coğrafyasını kalkındırdığı görülür.

Vatandaşların bilincine yavaş yavaş vardığı teknoloji üretimi ve ileri teknoloji ürünlerinin ülke içindeki pazarı ve yurt dışına ihracı, bölgesel ve ülke bazında kalkınmayı sağlayan yegane unsurların başında gelir.

Ülkemizin ve komşumuz orta doğunun içinde bulunduğu sıkıntının da başlıca nedenlerinden biri, yerli/milli teknoloji altyapısının eksikliğidir.

Gelişmiş bir ülkede yerli yazılım ve donanım ürünlerinin kullanılması, dış ülkelere bağımlılığın azalması, ülkenin dik durup ayakta kalmasını sağlar.

Bunu gayet iyi analiz eden devlet ve hükumet büyüklerimiz,  yerli yazılım üretiminin önünü sonuna kadar açmış ve tüm desteğini ilgili müteşebbislere sağlamıştır..

Ülkemizin, resmi ve özel kurumlarında yerli/milli yazılımların kullanılması, savunma sanayimizde adeta devrim niteliğindeki ataklar,  gelişmişliğimizin artıyor olduğunu gayet net bir şekilde bizlere göstermekte.

Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım’ın Bilişim Zirvesinde yaptığı açıklamalar tüm bu konuları kapsayıcı, gelişmekte olan bir ülkeye yaraşır harika bir üslup ve disiplin ile ele alınan konuları içeriyordu.

Yerli /Milli verilerimizin yurt dışında barınmalarının sağlıklı olmadığını dile getiren Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım, Cazibe Merkezi illeri olarak açıkladığı illerde,  Veri Merkezi (Data Center) kurulmasını teşvik edeceklerini, böylelikle katma değeri yüksek bu sektörün, bölgesel geri kalmışlığa ilaç olacağını, bu sayede de eşit gelişmişliğe katkı sağlayacağını dile getirmişti.

İlgili açıklamadan sonra, Cazibe merkezi illerindeki ilgili konuda araştırma ve birikimi olan kişi/kurumlar gerekli tüm mercilere müracaat etmelerine rağmen somut bilgiye ve yol göstermeye sahip olamadıkları ise acı bir tablo olarak kamuoyunda gündeme geldi. 

Şehirlerde kurulan Cazibe Merkezi Masalarının kimi ne kadar bilgilendirdiği, Tarımda, Tekstilde, Sanayide,  ve şahsen en önemli sektör olarak gördüğüm BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE, ülkemizi ve bölgemizi şaha kaldırmak için, kimlerin elinden nasıl tutulduğunu çevremdeki herkes gibi merak ettiğimi dile getirmek isterim.

Devlet büyüklerimiz elinden geleni yapmış ve tüm müteşebbislerin önünü açmıştır. Bundan sonraki sürecin doğru işlemesi adına, yereldeki  ilgili tüm kurum kuruluşların bilgilerini arttırarak kapılarını çalan tüm vatandaşlara ışık tutmaları, önünü açmaları ise temel arzumuzdur.

Eşit gelişmişliğe sahip, gelişmiş, müreffeh ve huzur dolu bir Türkiye arzusu ile ….  Bu yazı 3736 defa okunmuştur.

YORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

ERKEN SEÇİMDE "OYUNU KİME VERECEKSİN"


YUKARI